Godziny otwarcia:
poniedziałek 12:00-18:00
wtorek - czwartek 10:00-18:00
piątek 10:00-16:00
Ubezpieczenia komunikacyjne
Ubezpieczenia majątkowe
Ubezpieczenia osobowe
Ubezpieczenia zdrowotne
Gwarancje ubezpieczeniowe
OC w życiu prywatnym
Slider

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ może być obowiązkowe i dobrowolne. Oprócz tego możesz dodatkowo wykupić . Każde z tych rodzajów ubezpieczeń zdrowotnych ma inne uwarunkowania, a w tym również koszty. Ponadto także mają one różne opcje do wyboru. Wynikają one z odpowiedniego zabezpieczenia swojego zdrowia i korzystania z opieki medycznej w Polsce.

Jak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ?

Jeżeli dana osoba mieszka w Polsce i chce się leczyć w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, to wtedy może dobrowolnie zgłosić siebie do NFZ. Tam może również ubezpieczyć członków swojej rodziny. Jednak musi spełniać określone warunki, czyli nie być:

  • objęta obowiązkowym ubezpieczeniem
  • członkiem rodziny osoby ubezpieczonej
  • objęta powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego w jednym z krajów Unii Europejskiej. (Dotyczy to także Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).)

Aby mieć ubezpieczenie zdrowotne w NFZ,  chętny musi złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania, lub w jednej z delegatur. Po zawarciu umowy o zgłasza się on do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania) w celu złożenia dokumentów zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

w NFZ – kto może skorzystać?

Z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ może skorzystać każdy, kto legalnie mieszka w Polsce i jest:

  • nieubezpieczony i nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz nie jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej. Nawet w określonych przypadkach mając status członka rodziny, może zawrzeć umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne;
  • pracownikiem, który przebywa na urlopie bezpłatnym;
  • posłem do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • wolontariuszem, który nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu;
  • nieubezpieczony w Polsce i ma do niego zastosowanie art. 11 ust. 3 lit. e rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, czyli:
    • nie pracuje jako pracownik najemny ani na własny rachunek;
    • nie jest urzędnikiem służby cywilnej;
  • jest bez zasiłku dla bezrobotnych zgodnie z przepisami art. 65 tego rozporządzenia;
  • nie jest powołany ani odwołany ze służby w siłach zbrojnych lub służby cywilnej;
  • podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego UE, na którego terytorium mieszka;

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z NFZ z pomocą społeczną

Jeżeli osoba ma niskie dochody, to powinna sprawdzić, czy jej dochody pozwalają na uzyskanie pomocy społecznej. Wtedy może uzyskać prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) gminy, w której mieszka. Przed złożeniem wniosku trzeba upewnić się, że małżonek (małżonka), rodzice dziecka, którym jest członkiem rodziny, nie mają ubezpieczenia zdrowotnego w kraju UE lub EFTA na podstawie wykonywanej pracy zarobkowej otrzymywanej emerytury ewentualnie renty. Jeśli tak, to dana osoba może uzyskać prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na koszt tego kraju, składając stosowny formularz.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z NFZ dla cudzoziemców

Z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ może też skorzystać cudzoziemiec. Oczywiście musi legalnie mieszkać w Polsce i spełniać jeden z następujących warunków:

  • ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
  • nie ma obywatelstwa UE lub EFTA (strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej), ale przebywa w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy z wyłączeniem zezwolenia udzielonego na podstawie art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub zezwolenia na pobyt stały. Inna furtka to:
    • otrzymanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE
    • zgoda na pobyt ze względów humanitarnych
    • zgoda na pobyt tolerowany
    • statusu uchodźcy
    • ochrona uzupełniająca albo czasowa.
  • jest studentem lub uczestnikiem studiów doktoranckich i studiuje w Polsce albo jest absolwentem odbywającym w Polsce obowiązkowy staż i nie ma obywatelstwa UE lub EFTA ani prawa legalnego zamieszkania w jednym z tych państw;
  • jest członkiem zakonu lub alumnem wyższego seminarium duchownego lub teologicznego, postulantem, nowicjuszem, juniorystą zakonu lub ich odpowiednikiem, nie ma obywatelstwa UE lub EFTA – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym EFTA ani prawa legalnego zamieszkania w jednym z tych państw oraz:
  • przebywa w Polsce na podstawie wizy, zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, zgody na pobyt tolerowany lub
  • uzyskał w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo korzysta z ochrony czasowej;
  • odbywa staż adaptacyjny;
  • odbywa kurs języka polskiego, kurs przygotowawczy do podjęcia nauki w języku polskim, o których mowa w przepisach o szkolnictwie wyższym, i nie ma obywatelstwa UE lub EFTA ani prawa legalnego zamieszkania w jednym z tych państw;
  • jest wolontariuszem, który spełnia jeden z wyżej wskazanych warunków.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w NFZ – dla kogo?

Drugim rodzajem ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jest obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne i jest ono powiązane z obowiązkami pracodawców wobec pracowników. Każdy zatrudniający musi opłacać składki na ZUS, a w ich ramach znajduje się obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Dzięki niemu osobie ubezpieczonej przysługują świadczenia zdrowotne finansowane z NFZ. Obejmują one ochronę przed skutkami chorób oraz leczenie, w tym także pobyt w szpitalu. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych na etacie lub współpracujących na podstawie umowy zlecenia. Dotyczy to również przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Ponadto każda osoba, która korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego, ma jeszcze inny obowiązek. Dotyczy to zgłoszenia do ubezpieczenia jego członków rodziny, jeżeli oni nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. Prawo do skorzystania z opieki zdrowotnej nabywa się w momencie zgłoszenia go do ubezpieczenia zdrowotnego. Można również przystąpić do niego wstecz tj. w ciągu 30 dni od momentu skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, a także przez 30 dni od chwili, gdy Narodowy Fundusz Zdrowia powiadomi nas, że rozpoczął dochodzenie kosztów świadczeń.

Jeśli zatem w tym czasie zgłosimy się do ubezpieczenia, to nie poniesiemy kosztów leczenia. Tak długo, jak składki są odprowadzane, tak długo ubezpieczony może korzystać z publicznej służby zdrowia. Prawo to wygasa 30 dni po zakończeniu odprowadzania składek. Wszystkie osoby, które skończyły szkołę, w tym średnią lub wyższą tracą prawo do opieki zdrowotnej po 4 miesiącach.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ - ubezpieczenia zdrowotne Łódź - sprawdź
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ – ubezpieczenia zdrowotne Łódźsprawdź

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ – kto może skorzystać z bezpłatnych świadczeń?

W Polsce opieka medyczna i dostęp do placówek służby zdrowia nie są w możliwe dla wszystkich. Z informacji NFZ wynika, że bez tego prawa jest nawet 1,5 miliona obywateli. Do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej w ramach publicznych świadczeń są uprawnieni:

  • osoby zatrudnione na podstawie umowę o pracę,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
  • emeryci i renciści,
  • dzieci i studenci,
  • osoby zarejestrowane jako bezrobotne,
  • służby mundurowe, funkcjonariusze BOR, Straż Graniczna,
  • osoby duchowne,
  • rolnicy i ich rodziny,
  • sędziowie i prokuratorzy.

Prawo do świadczeń zdobywa się od momentu zgłoszenia ubezpieczenia zdrowotnego np. przez pracodawcę, szkołę czy urząd pracy albo samodzielnie, jeśli prowadzona jest działalność gospodarcza. Można również zgłosić swoich członków rodziny. Chodzi tutaj o dziecko, małżonka lub bliskich ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa domowego, np. rodziców czy dziadków. Tego typu ograniczenia związane są, z tym że osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub szukające pracy, nie są zarejestrowane jako bezrobotni i nie mają dostępu do publicznej służby zdrowia. Rozwiązaniem tego problemu jest przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dzięki niemu uzyskuje się prawo do korzystania ze wszystkich placówek w ramach finansowania ze środków NFZ.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Ubezpieczenie chorobowe to nie jest to samo co zdrowotne. W pierwszej kolejności pozwala ono pracownikowi leczyć się państwowo oraz zapewnia dostęp do ambulatoryjnej, oraz szpitalnej opieki medycznej. Tak naprawdę jest ono zabezpieczeniem na wypadek choroby w postaci zasiłku za okres, w którym pracownik był na zwolnieniu i nie mógł wykonywać pracy. Dodatkowo jest ono dobrowolne dla osób niezatrudnionych, inaczej niż obowiązkowe zdrowotne. Dotyczy to pracy na umowę o dzieło. Tymczasem w przypadku choroby zatrudnionego na umowę o pracę, składkę na ubezpieczenie chorobowe opłaca za niego pracodawca.

    Imię i nazwisko*

    Telefon*

    Adres E-mail*

    Temat wiadomości*

    Treść wiadomości*

    Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty trwa czasem miesiąc, trzy miesiące, pół roku albo i dłużej. Niektórzy chorzy nie wytrzymują tak długiego okresu. Decydują się wówczas na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które będzie dodatkowo zabezpieczało ich zdrowie. Przede wszystkim będzie ono dawało pewność, że lekarz przyjmie ich wówczas, kiedy tego potrzebują.

    W Polsce jest do wyboru wiele firm ubezpieczeniowych, wśród których znajdują się między innymi: LUX MED, Medicover, Enel-Med, Polmed, PZU, Compensa, Allianz, TU Zdrowie, Saltus, INTER Polska. Jednak nawet jeśli wykupi się prywatne ubezpieczenie, nie można zrezygnować z opłacania składki do NFZ.

    Rodzi się pytanie, czy indywidualne ubezpieczenie zdrowotne to dobre rozwiązanie? Wiemy, że na pewno taki sposób zapewnia nam opiekę medyczną na wysokim poziomie oraz jest coraz bardziej popularny. Dodatkowo coraz więcej Polaków wykupuje dla siebie i członków swojej rodziny polisy zdrowotne. Zapewniają one: konsultacje do lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne i laboratoryjne oraz rehabilitację. Z drugiej jednak strony leczenie w NFZ gwarantuje nam dostęp do placówek medycznych zlokalizowanych we wszystkich częściach kraju. Natomiast prywatna służba zdrowia zmusza nas do wizyty lekarskiej w konkretnej placówkach, któych sieć nie jest tak gęsta jak publiczna.

    Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ? - ubezpieczenie zdrowotne Łódź
    Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ? – ubezpieczenie zdrowotne Łódź – sprawdź

    Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ obowiązkowe i dobrowolne?

    Wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 9 % podstawy wymiaru, czyli kwoty zadeklarowanej, nie niższej niż 75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z IV kwartału poprzedniego roku. Dotyczy to pracowników w całej Polsce. W 2018 r. była to kwota 319,94, a w 2019 r. kwota 342,32 zł.

    Natomiast wysokość comiesięcznej składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jest to jedyny koszt ubezpieczenia.

    Wysokość składki zdrowotnej na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w drugim kwartale 2019 r. wynosiła 451,35 zł, w I kwartale 2019 r. była to kwota 456,43 zł, natomiast w IV kwartale 2018 r. była nią kwota 434,05 zł. Dla ubezpieczenia dobrowolnego wymiar składki zmienia się co kwartał.

    Ubezpieczenie prywatne, dzięki któremu będziemy mieli dostęp do niepublicznych placówek opieki zdrowotnej jest oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Ich oferta to cała gama różnych polis zdrowotnych, które przed podpisaniem warto dokładnie przeanalizować. Koszt polisy zdrowotnej w podstawowym wariancie nie jest wysoki i wynosi kilkadziesiąt złotych, czyli tyle, ile standardowa . Stawki miesięczne zaczynają się już od 40 zł do 160 zł i rosną wraz z zakresem ochrony zdrowia.

    Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na rodzaj świadczeń, ale także brak limitów do specjalistów. Dotyczy to np.

    • konsultacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w tym internisty, pediatry i lekarza rodzinnego,
    • konsultacji u lekarzy specjalistów, dostępnych bez skierowań,
    • specjalistów dziecięcych i konsultacji profesorskich,
    • zabiegów ambulatoryjnych wykonywanych w trakcie konsultacji lekarskich,
    • badań laboratoryjnych, diagnostycznych (obrazowych, czynnościowych itp.),
    • wizyt domowych lekarskich i pielęgniarskich.

    Ubezpieczenia zdrowotne Łódź pod względem rodzajów są takie same, jak w całym kraju. Są to zatem obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne w NFZ oraz i dobrowolne ubezpieczenia chorobowe.

    w NFZ załatwia się w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim w Łodzi. Aktualnie oddział ten podaje wielkość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w I kwartale 2021 roku. Wynosi ona 509,09 zł i jest liczona od podstawy kwoty 5656,51. Poza tym wszystkie inne informacje dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego, Łódź w NFZ są takie same, jak w całej Polsce.

    Prywatne i dobrowolne ubezpieczenia chorobowe Łódź, w tym polisy i pakiety medyczne zapewnia kilkanaście firm ubezpieczeniowych takich jak: PZU, Grupa LUX MED, PRUDENTIAL, CUK UBEZPIECZENIA, UNIQA i AXA, SIGNAL IDUNA, INTER POLSKA, TU ZDROWIE, InterRisk, ASSISTANCE i MetLife.

    Ceny ubezpieczeń są różne w zależności od wybranych przez pacjenta usług medycznych.

    Skontaktuj się z nami, a podpowiemy, który pakiet będzie najlepiej spełniał Twoje oczekiwania!

      Imię i nazwisko*

      Telefon*

      Adres E-mail*

      Temat wiadomości*

      Treść wiadomości*