Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to dodatkowa usługa, dzięki której uzyskujemy dostęp do szerokiej gamy specjalistów, badań diagnostycznych i różnych zabiegów medycznych. Wiele osób martwi się jednak tym, że takie dodatkowe ubezpieczenie będzie zbyt dużym obciążeniem finansowym. Ile tak naprawdę kosztuje takie ubezpieczenie i czy warto się na nie zdecydować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy zdrowotnej i jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Podstawowe informacje na temat ubezpieczenia zdrowotnego
Ubezpieczenie zdrowotne jest świadczeniem, którego głównym celem jest możliwość skorzystania z leczenia. Ubezpieczony może korzystać z dostępnej oferty medycznej, lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów oraz wykonywać badania kontrolne.
Aktualnie w naszym kraju każdy, kto pracuje, musi co miesiąc opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że jest ono obowiązkowe. Żeby jeszcze lepiej chronić swoje zdrowie oraz całej rodziny, możemy zdecydować się na poszerzenie ubezpieczenia.
W Polsce wyróżniamy dwa główne rodzaje ubezpieczeń:
- obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – w którym każdego miesiąca opłacamy składki do publicznego funduszu,
- dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – inaczej mówiąc prywatne ubezpieczenia zdrowotne, które każdy obywatel może sobie samodzielnie wybrać.
Co warto wiedzieć o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym?
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego każdy Polak ma prawo również do tego, aby wykupić dla siebie lub dla całej rodziny dodatkową polisę zdrowotną. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia znacznie szybszy dostęp do najlepszych specjalistów w kraju oraz wykonanie niezbędnych badań oraz pokrycie kosztów różnych zabiegów medycznych. Każdy, kto posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Łodzi, znacznie szybciej otrzymuje pomoc od lekarza specjalisty.
Taką polisę można wykupić w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym albo poleconym przez pracodawcę. Agent ubezpieczeniowy ustali, jaka będzie wysokość comiesięcznych składek oraz jaki zakres usług medycznych będzie świadczony w ramach konkretnego pakietu. Na tej podstawie zostanie przygotowana odpowiednia umowa, która zazwyczaj wynosi nie mniej niż 12 miesięcy. Umowa jest zawsze automatycznie przedłużana, jeśli co najmniej 30 dni przed końcem nie zostanie złożone pisemne wypowiedzenie. Oczywiście każdy klient może także zmienić warunki umowy. Należy o tym poinformować ubezpieczyciela w terminie od 30 do 45 dni przed jej przedłużeniem.
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma również prawo do tego, aby wprowadzić tzw. karencję na dostęp do pewnych usług medycznych. Polega to na tym, że w pewnym okresie pacjent nie będzie mógł korzystać z ubezpieczenia, nawet jeśli ma opłacone składki. Karencja ubezpieczeniowa najczęściej dotyczy najdroższych usług. Ubezpieczyciel może wprowadzić ograniczenie związane z np. rehabilitacją, zabiegami medycyny estetycznej albo opieką nad kobietą w ciąży. Bardzo istotne jest więc to, aby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które chcemy wykupić.
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Łodzi dostępne są dla klientów w dwóch rodzajach:
- polisy zdrowotnej – czyli najpopularniejszej oferty firmy ubezpieczeniowej, która zawiera dostęp do różnych usług medycznych,
- abonamentu medycznego – czyli oferty prywatnych placówek zajmujących się opieką zdrowotną.
Ubezpieczenia zdrowotne prywatne dzielimy również na:
- indywidualne – czyli każdy pacjent kupuje dla siebie odpowiedni pakiet,
- grupowe – oferowane lub wykupowane przez pracodawców.
Prywatna polisa zdrowotna obejmuje najczęściej ubezpieczenie:
- medyczne – czyli gwarancję leczenia ambulatoryjnego,
- szpitalne – czyli leczenie w prywatnym szpitalu albo hospitalizację w placówce o podwyższonym standardzie,
- kosztów leczenia – czyli zwrot kosztów poniesionych przez pacjenta w trakcie leczenia.
Według szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba Polaków, którzy zdecydowali się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego z roku na rok zwiększa się. W 2013 roku było to około 750 000 osób, natomiast w roku 2020 jest to już ponad 3 miliony Polaków. Widać więc, że ludzie mają zaufanie do prywatnych ubezpieczeń i chętnie korzystają z tego wariantu.
Czy warto zainwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne i czy warto w taką polisę zainwestować? To dwa najczęściej pojawiające się pytania wśród klientów. Na początek musimy uświadomić sobie, że korzystanie wyłącznie z państwowej opieki medycznej dostępne jest tylko dla osób ubezpieczonych. Są to ludzie pracujący na etacie albo należący do jednej z grup objętych dostępem do usług medycznych.
Niestety, ale pacjent, który nie posiada ani obowiązkowego, ani dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, zmuszony jest do korzystania z prywatnych gabinetów lekarskich. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nigdy nie zastąpi nam tego obowiązkowego. Jednak w przypadku jego braku nie będziemy musieli ponosić bardzo dużych wydatków związanych z wizytą u specjalisty.
W wielu sytuacjach konsultacja z prywatnym lekarzem kosztuje od 200 zł w górę. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że dojdą kolejne koszty związane z wykonaniem niezbędnych badań. Jeśli więc z jakiejkolwiek przyczyny nie mamy możliwości, aby korzystać z obowiązkowego ubezpieczenia, to najlepiej jest zdecydować się na prywatną polisę zdrowotną.
Prywatna opieka zdrowotna to także świetne rozwiązanie dla osób, które są ubezpieczone. W ten sposób można znacznie skrócić czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Można także szybciej uzyskać dostęp do niezbędnych usług medycznych o podwyższonym standardzie.
Prywatna polisa – usługi
- wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,
- wizyty u lekarzy specjalistów,
- wykonanie różnych badań obrazowych, takich jak: USG, RTG, endoskopia, rezonans magnetyczny, badania czynnościowe, tomografia komputerowa, badania laboratoryjne,
- assistance medyczny – czyli wizyty lekarzy i pielęgniarek w domu,
prywatne pogotowie ratunkowe, - badania profilaktyczne – USG piersi, echo serca, mammografia, cytologia, badania kardiologiczne,
- szczepienia – WZW typu A i WZW typu B, przeciw grypie, odrze, różyczce i śwince oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych,
- rehabilitacja – pomoc w dojściu do zdrowia po zwichnięciach i złamaniach oraz wszelkich innych urazach układu ruchu.
Jaki jest koszt prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
Nie da się ustalić jednej konkretnej ceny za prywatne ubezpieczenie zdrowotne. To ile będzie nas kosztować polisa, uzależnione jest od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Składka może wynosić zaledwie 30 zł miesięcznie, ale może być to kwota sięgająca 200 czy nawet 300 złotych.
Cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego
Ustalana jest na podstawie kilku czynników. Najważniejsze z nich to:
- wiek i stan zdrowia klienta – zawsze niższa cena będzie zaproponowana tym osobom, u których prawdopodobieństwo zachorowania będzie znacznie mniejsze. Najmniej zapłacą więc osoby młode oraz te, które do tej pory nie chorowały,
- liczba specjalistów – im tańszy jest nasz pakiet ubezpieczeniowy, tym mniejszą mamy liczbę lekarzy, do których możemy zapisać się na wizytę. Warto więc zwłaszcza w przypadku leczenia chorób przewlekłych kupić takie ubezpieczenie, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z pomocy konkretnego specjalisty,
- liczba badań – w tym przypadku sytuacja jest podobna jak wyżej. Im mniejszą liczbę badań wybierzemy w umowie, tym niższa będzie składka. Tutaj również warto zastanowić się nad tym, które badania będziemy często wykonywać i zawrzeć je w umowie,
- ubezpieczenie indywidualne i rodzinne – ubezpieczenie dla jednej osoby jest znacznie droższe niż przy zakupie pakietu dla całej rodziny, w przeliczeniu na jedną osobę,
- indywidualne potrzeby pacjenta – każdy klient może także zdecydować się na indywidualne usługi dopasowane do swoich potrzeb. Mowa tu między innymi o takich sytuacjach jak kobiety w ciąży albo matki lub ojcowie z małymi dziećmi,
- inne dodatkowe opłaty – czasami nawet mimo tego, że posiadamy prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to i tak jeszcze musimy dopłacić za wizytę u lekarza specjalisty albo wykonanie badań. Dlatego przed zakupem najtańszego ubezpieczenia musimy dokładnie zapoznać się z informacjami na temat tego, za które konkretnie usługi będzie trzeba dodatkowo dopłacić.
- towarzystwo ubezpieczeniowe – na rynku dostępnych jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych i z każdym rokiem przybywa nowych firm. Posiadają one bogate oferty z kilkoma opcjami do wyboru. Każde towarzystwo ustala własne ceny. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed podpisaniem umowy zapoznać się z kilkoma ofertami i je porównać.
Jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne – w jaki sposób oblicza się koszt takiego ubezpieczenia?
Niektóre osoby poszukujące prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, zanim wybiorą się do konkretnego towarzystwa próbują samodzielnie wyliczyć koszty takiej polisy. Istnieją różne sposoby, aby obliczyć ostateczną cenę całego ubezpieczenia.
Pierwszym rozwiązaniem jest kalkulator ubezpieczeń zdrowotnych, gdzie podajemy usługi, z których będziemy korzystać i na tej podstawie wyliczana jest składka. Drugim pomysłem jest rozmowa telefoniczna z infolinią, aby szybko otrzymać niezbędne informacje od konsultanta.
Ostatnim sposobem jest samodzielny przegląd internetu. Możemy zapoznać się z rankingiem ubezpieczeń, a także przeczytać ofertę konkretnego towarzystwa. Na stronach internetowych znajdziemy szczegółowe informacje o zakresie oferowanych usług oraz cenach ubezpieczeń.
Korzyści prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych – ułatwiony dostęp do lekarzy
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada wiele cennych zalet. Najważniejsze jest jednak to, że w przypadku choroby albo jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych możemy szybko zapisać się do lekarza. Mamy możliwość również wykonać niezbędne badania.
Klienci korzystający z takich usług doceniają przede wszystkim to, że nie muszą czekać w kolejkach na wizytę u specjalisty, wykonanie zabiegu czy operacji. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są w bardzo złym stanie zdrowia i potrzebują szybkiego leczenia.
Niestety, ale z opinii wielu pacjentów wynika, że publiczna służba zdrowia ma ogromne problemy. Ludzie miesiącami czekają na wizytę u specjalisty. Na przeprowadzenie zabiegu czy operacji nawet kilka lat. W przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego ten problem zostaje całkowicie wyeliminowany. Na wizytę u lekarza nie będziemy czekać dłużej niż kilka dni.
Korzyści prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych – podwyższony poziom usług
Kolejną bardzo cenną korzyścią jest to, że prywatna opieka zdrowotna oferuje znacznie wyższą jakość świadczonych usług. Personel przykłada większą uwagę do zdrowia pacjenta, lekarze indywidualnie podchodzą do każdego przypadku. Nawet jest czas na to, aby porozmawiać z chorującym.
Ostatnią jakże ważną dla wielu pacjentów zaletą prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jest szeroki dostęp do wielu wybitnych specjalistów. W publicznym sektorze wygląda to zupełnie inaczej. Zanim będziemy mogli bezpłatnie skorzystać z pomocy specjalisty, musimy najpierw wybrać się na konsultację z lekarzem podstawowej opieki, który wystawi nam właściwe skierowanie. Niestety, nawet kiedy otrzymamy takie skierowanie, to terminy są tak odległe, że częściej decydujemy się na prywatną wizytę, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia.
Warto na koniec wspomnieć również o tym, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne można wiązać z publiczną opieką zdrowotną. W ten sposób wiele usług możemy realizować poprzez NFZ, a tylko te niektóre z prywatnej polisy ubezpieczeniowej.
Jak wybrać najlepsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jakie są kryteria wyboru prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
Z racji tego, że na polskim rynku mamy wiele towarzystw ubezpieczeniowych, to początkujący klienci stoją przed trudnym dylematem, aby zdecydować się na konkretną firmę.
Istotne czynniki
Żeby ułatwić sobie ten proces, warto wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, takich jak:
- gwarantowane usługi medyczne – wybierając konkretne ubezpieczenie prywatne, należy zwrócić uwagę na zawartą liczbę i rodzaj konsultacji lekarskich, jakie przysługują w ramach umowy. Trzeba także przeczytać informacje na temat listy badań, które wchodzą w skład pakietu,
- dostęp do specjalistów – przed podpisaniem umowy powinniśmy zapoznać się z listą specjalistów, z których bezpłatnie będziemy mogli korzystać. W podstawowych pakietach są to pediatrzy, interniści oraz ginekolodzy. Osobiście można zdecydować się na dopisanie również gastrologa, neurologa albo endokrynologa. Należy jednak pamiętać o tym, że koszt ubezpieczenia nieco wzrośnie,
- więcej dodatkowych usług medycznych – niektórzy pacjenci wymagają szerokiej oferty usług medycznych. Należy więc podpisać taką umowę, gdzie będą zawarte informacje na temat: opieki w czasie np. ciąży, szczepień, rehabilitacji albo zabiegów medycyny estetycznej,
- karencja ubezpieczeniowa – w większości prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych wiele usług medycznych objętych jest karencją. Dotyczą one przede wszystkim tych najdroższych, takich jak: długotrwała rehabilitacja albo stała opieka stomatologiczna. Takie usługi najczęściej dostępne są dopiero po upływie określonego czasu od momentu podpisania umowy. Jest to pewna forma zabezpieczenia na wypadek klientów, którzy od razu po wykupieniu ubezpieczenia chcieliby korzystać wyłącznie z najdroższych zabiegów, a następnie z niego zrezygnować,
- czas oczekiwania na wizytę u specjalisty – warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat tego, ile musimy czekać na wizytę u specjalisty, wykonanie badań czy zabiegów medycznych,
- liczba i lokalizacja placówek – informacja ta jest niezwykle cenna dla osób, które mieszkają poza wielkimi miastami. Dlatego warto sprawdzić, z których placówek medycznych będziemy mogli korzystać i gdzie znajdują się te najbliżej naszego miejsca zamieszkania,
- wysoka jakość obsługi – personel to wykwalifikowani i doświadczeni lekarze i pielęgniarki, dlatego większość pacjentów jest zadowolona z takich usług. Dodatkowo oprócz standardowych wizyt w placówkach medycznych, pacjenci mogą umawiać się na konsultacje online,
- indywidualne potrzeby klienta – to jeden z najważniejszych kryteriów podczas wyboru konkretnego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zanim więc podpiszemy umowę, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby, które głównie wynikają z obecnego stanu zdrowia. Prywatną polisę zdrowotną należy dopasować do aktualnej kondycji zdrowotnej, wieku oraz trybu życia i pracy.