Okres ubezpieczenia w polisie na życie ma znaczenie. Może być to polisa bezterminowa i trwać do momentu, do której opłaca się składki. Również może to być z góry określony czas, na jaki wykupimy ochronę wybranego towarzystwa. To od ubezpieczonego zależy, jak długi to będzie okres. Ideą ubezpieczenia na życie jest posiadanie jej do końca naszych dni, aby korzystać z niej nie tylko w razie nagłych zdarzeń losowych, ale przede wszystkim, aby zabezpieczyć naszych bliskich na wypadek naszej śmierci.
Okres ubezpieczenia w polisie na życie
Okres ubezpieczenia polisy na życie jest zależny głównie od tego, co jest nam w danej chwili potrzebne. Niezależnie od okoliczności warto posiadanie takiej polisy poważnie rozważyć. Trzeba też zastanowić się, jaki okres ochrony będzie optymalny zarówno ze względu na zakres ubezpieczenia, jak i jego koszt. Zwykle o tym, jak istotne jest ubezpieczenie dowiadujemy się w momencie bardzo trudnym. Wówczas polisa na życie może być jedynym ratunkiem w sytuacji, w której musimy stawić czoła nieprzewidzianym zdarzeniom.
Polisa terminowa czy bezterminowa?
Polisa na życie zwykle zawierana jest przez tych, którzy chcą zabezpieczyć swoich bliskich. W takim wariancie optymalna jest polisa bezterminowa, która trwa tak długo, jak długo opłacamy swoje składki. Jest ona ciągła, więc nic nie budzi wątpliwości ubezpieczyciela w momencie, gdy występujesz o odszkodowanie. Polisę terminową musimy już systematycznie odnawiać, jeśli chcemy być objęci ubezpieczeniem. Taki wariant wymaga od nas, abyśmy pamiętali o jej ponownym zawarciu. W przeciwnym razie po określonym terminie nie obejmuje nas już ochrona. Musimy też wtedy pamiętać, że istnieją okresy karencji na zdarzenia, które moglibyśmy jakoś “zaplanować”, aby szybko uzyskać odszkodowanie. Dotyczy to na przykład planowych zabiegów operacyjnych czy okresu ciąży, po której miałaby nastąpić wypłata świadczenia związanego z urodzeniem dziecka.
Polisa terminowa na życie to również sposób na zabezpieczenie ewentualnych spadkobierców przed spłacaniem zaciągniętych przez Ciebie kredytów. Jeśli zadłużasz się, to od razu możesz wykupić polisę na taki okres, na jaki jesteś związany zobowiązaniem wobec banku. Wtedy jesteś pewien, że Twoje dzieci nie zostaną obciążone długami w razie Twojej śmierci. Tu dowolnie wskazujesz okres ubezpieczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku kredytów na długi czas i z wysokimi kwotami zadłużenia. Kredyt hipoteczny na przykład nie skończy się zawłaszczeniem Twojego mieszkania, a zostanie spłacony w Twojej części przez ubezpieczyciela.
Warto zwrócić uwagę, że zwykle korzystniej jest od razu zawierać polisę na cały okres obciążenia kredytem. Z dużym prawdopodobieństwem koszt jej przedłużenia będzie wyższy, niż gdyby zawrzeć ją od razu na cały potrzebny okres. Poza tym czasem łatwo zapomnieć o takiej formalności po kilku latach.
Jak dobrać okres ubezpieczenia na życie?
Warto zastanowić się wraz z doradcą, jaki czas ubezpieczenia na życie będzie najlepszy w naszym przypadku. Oczywiście im młodsi jesteśmy, tym dłuższy czas życia przed nami. Jednak tak czy inaczej, takie ubezpieczenie jest ważne. Polisa na życie obejmuje przecież nie tylko śmierć, ale może być rozszerzana na różne sytuacje, które dotyczą osób młodych.
Przykładem niech będzie choroba nowotworowa, udary uniemożliwiające wykonywanie pracy czy wypadki nie tylko komunikacyjne. W związku z takimi zdarzeniami najlepiej jest wykupić polisę na życie na czas nieokreślony, aby nie musieć o niej pamiętać. W okresie świadczenia pracy na etacie zwykle czynność opłacenia takiej polisy bierze na siebie pracodawca, więc jest to dla nas naprawdę wygodna forma. Oczywiście kwotę składki wybieramy sami i jest ona pokrywana z naszej pensji.
A jeśli masz kredyt i zależy Ci na ochronie w okresie jego spłacania? Wtedy najlepiej jest zawrzeć ubezpieczenie na cały okres spłaty zobowiązania. Długość ochrony jest zależna od Ciebie. Możesz oczywiście wybrać polisę krótszą niż czas przewidziany na posiadanie zadłużenia i przedłużyć ją po wygaśnięciu. Jednak zwykle taniej będzie, jeśli od razu zabezpieczysz się na cały planowany czas spłaty kredytu. Jesteś wtedy spokojny o rodzinę, która nie zostanie obciążona ratami. Bo zawsze warto pamiętać, że mogą okazać się one dla niej trudne do udźwignięcia.
Ubezpieczenie na życie – czy warto wykupić?
Odpowiedzi możemy udzielić po przeanalizowaniu wad i zalet. Niewątpliwie każde ubezpieczenie wiąże się z konkretną kwotą, którą należy zapłacić za ochronę. Trzeba wybrać rodzaj ubezpieczenia i czas, na jaki je zawrzemy oraz kwotę ubezpieczenia, aby poznać jej wysokość. Jakie są natomiast zalety?
Prawdopodobnie największą zaletą jest to, że w trudnej sytuacji mamy w ręku dodatkową gotówkę, która pokrywa nasze potrzeby, dzięki czemu wszystko staje się mniej skomplikowane. Na takie odszkodowanie z polisy na życie możemy liczyć w wielu sytuacjach. Na przykład po stracie rodzica czy dziecka albo małżonka, ale też po stracie pracy z winy pracodawcy czy zdrowia w zakresie, który obejmuje polisa. Również wtedy, gdy zdarzy nam się pobyt w szpitalu przez dłuższy czas czy przejść operację, która zwykle na jakiś okres uniemożliwi nam powrót do pracy i wykonywanie czynności zarobkowych.
Czy to jedyne korzyści? Nie, bo mogą je odczuć również nasi bliscy w sytuacji, gdy mniej lub bardziej oczekiwanie odejdziemy z tego świata. Taka polisa to spory zastrzyk gotówki, który pozwoli przetrwać pierwszy, najtrudniejszy czas. Pokryje ona także koszt kredytu w części, która nas dotyczy. To bardzo ważne zabezpieczenie dla rodziny, na której przecież nam zależy i której bezpieczeństwo jest nam szczególnie bliskie. Zatem warto zawsze być ubezpieczonym.
Ubezpieczenie na życie – cennik
Chcesz mieć wpływ na to, jaką składkę opłacasz? Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ sam wybierasz zakres ubezpieczenia. Im szerszy, tym większa składka. Wybierasz też kwotę bazową, na jaką chcesz zawrzeć polisę na życie. W zależności od ogólnej kwoty będziesz mógł liczyć na większe lub mniejsze odszkodowanie, ale składka jest ściśle zależna od konkretnych kwot.
Cenę możesz sprawdzić w ogólnym cenniku lub zapytać doradcę. Wybierzesz wówczas taki zakres ubezpieczenia, na jakim zależy Ci najbardziej. Ubezpieczenie w Łodzi zapewniamy na najlepszych warunkach.
Okres ubezpieczenia w polisie na życie – czy każdy może zawrzeć polisę na życie na dowolny czas?
Pewne ograniczenia zaczynają się po sześćdziesiątym roku życia. Po pierwsze po zakończeniu pracy zawodowej trzeba określić, czy nadal chcemy opłacać składkę przedłużając czas trwania ochrony już we własnym zakresie. Po drugie – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują w takiej sytuacji trochę inne warunki. Jednak dalsza możliwość korzystania z ubezpieczenia na życie nadal nas dotyczy. O konkretne warunki najlepiej jest zapytać doradcę. Zachęcamy więc do kontaktu.
Zwykle jednak nawet do 85 roku życia można zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie, z dożywotnią ochroną na zdarzenia, na które jest zawarta. Do tego czasu możemy być więc spokojni o zdarzenia losowe i o naszych bliskich. Jednak zawsze należy z doradcą wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję, aby ochrona była naprawdę adekwatna do naszych potrzeb.
Czy warto się ubezpieczać?
Zdecydowanie tak! Przy ubezpieczeniu wybranym na całe życie możemy być spokojni, że cokolwiek się stanie nie zostaniemy nagle bez grosza. Oczywiście pieniądze nie rozwiążą każdej naszej trudności, ale w większości przypadków ułatwią nam radzenie sobie z problemami. Kwota płacona co miesiąc jest dla nas zwykle niezauważalna, a ta uzyskana z odszkodowania może pomóc nam lub naszym bliskim w przypadku naszej śmierci.
Ubezpieczenie to ochrona w niespodziewanych okolicznościach i jako taka jest zawsze dobrym wyborem. Szczególnie że ubezpieczenie na życie chroni nas przez długie lata.